Voleibalistele de la CS Medgidia, debut cu dreptul în Challenge Cup

138

Echipa feminină de volei CS Medgidia şi-a făcut debutul în Europa cu o victorie frumoasă. Formaţia din municipiul de pe malul Canalului a învins-o, cu scorul de 3-1 (23-25, 25-12, 25-20, 25-14), pe OK Kastela, într-o partidă disputată în arena „Gradska Dvorana” din Kastel Stari (Croaţia), contând pentru prima manşă a 16-imilor de finală ale CEV Volleyball Challenge Cup.

Constănţencele au resimţit emoţiile debutului european, au început timid meciul, pierzând chiar primul set, însă nu a durat mult să îşi ridice nivelul de joc. Jucătoarele antrenate de Florin Voinea şi Radu Began au preluat controlul şi n-au mai cedat iniţiativa, încheind partida într-o oră şi 31 de minute.

Ioana Baciu a fost din nou cea mai bună jucătoare a Medgidiei, urmată de Raisa Ioan şi Ramona Rus.

„Cheia succesului a fost că fiecare jucătoare a respectat ceea ce avea de făcut”, a declarat, la final, voleibalista Raisa Ioan.

La întoarcere, în drum spre casă, CS Medgidia va face o escală la Cluj, pentru meciul cu CS U NTT Data Cluj, din etapa a şaptea a Diviziei A1, programat sâmbătă, 20 noiembrie, de la ora 15.00.

La rândul lor, jucătoarele de la CSM Volei Alba Blaj au luat o opţiune serioasă în privinţa calificării în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce au învins-o, în deplasare, pe Vasas Obuda Budapesta, scor 3-1 (25-15, 25-23, 17-25, 25-19), în prim manşă a 16-imilor de finală.

Vicecampioana României a obţinut victoria după o oră şi 42 de minute.

Manşa a doua se va juca pe 24 noiembrie, la Sibiu.