Viitorul o învinge pe Dinamo și "câinii" sunt mai aproape de Liga 2

195
Viitorul o învinge pe Dinamo și

FC Viitorul Constanța a obținut o victorie importantă, pe teren propriu, joi seară, câștigând cu scorul 1-0 (V. Ghiță 17) meciul cu Dinamo București, din etapa a șaptea a play-out-ului Ligii 1 la fotbal.

A fost o partidă disputată, în care liderul din play-out, Viitorul, nu a permis ocupanta ultimului loc, Dinamo, să obțină măcar un punct.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de fundașul Virgil Ghiță, în minutul 17, după un corner executat de Ciobanu. Dinamo a irosit cea mai mare ocazie de gol în minutul 64, atunci când mingea șutată de Fabbrini a lovit bara transversală.

Au evoluat următoarele formații - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Dussaut (56 P. Iacob), Mladen, Ghiță, Boboc - A. Ciobanu (46 De Nooijer), Artean, Vl. Achim - G. Iancu (cpt.) (90+1 L. Munteanu), Rivaldinho (77 G. Ganea), C. Matei (46 A. Chițu); Dinamo (antrenor Adrian Mihalcea): Straton - Sorescu, Popescu, Puljic (cpt.), Skovajsa - V. Lazăr (66 Sin), Al. Răuță (87 I. Șerban), R. Grigore (66 Mihaiu), Fabbrini - Montini, R. Moldoveanu (56 D. Popa). Cartonașe galbene: A. Ciobanu, C. Matei / Puljic, V. Lazăr, Sorescu, Fabbrini, M. Popescu, I. Șerban. Au arbitrat: George Găman - Adrian Ghinguleac și Marius Nicoară.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a. Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda direct în Liga a 2-a.