502
Un român impresionează într-o competiție de prestigiu! Este lider după cinci etape - ddd-1578569363.jpg

Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 43 la clasa moto a Raliului Dakar, joi, în etapa a cincea, desfășurată pe o distanță de 563 km, din care 353 km probă specială, între Al-‘Ula și Ha’il. Românul se menține lider la categoria "Original by Motul". Emanuel Gyenes, care concurează sub culorile echipei Autonet Motorcyle Team, a fost cronometrat în 4 h 57 min 49 sec.

Câștigătorul etapei a cincea la clasa moto a fost australianul Toby Price (KTM), aflat la a doua victorie în actuala ediție a Raliului Dakar, după ce și-a adjudecat și etapa inaugurală. Deținătorul titlului a fost cronometrat în 3 h 57 min 33 sec, devansându-i pe Pablo Quintanilla (Chile, 3h 58 min 45 sec) și Andrew Short (SUA, 4h 4 sec).

Etapa a fost marcată de căzătura britanicului Sam Sunderland, câștigător al Raliului Dakar în 2017, care a fost nevoit să abandoneze. Pilotul KTM ocupa locul 6 la general înainte etapei de joi.

În clasamentul general la clasa moto, americanul Ricky Brabec se menține lider, fiind urmat de australianul Toby Price și argentinianul Kevin Benavides. Gyenes ocupă locul 37, cu 23h 47' 55''.

La "Original by Motul", categorie care îi include pe competitorii care concurează fără asistență, Emanuel Gyenes a terminat al treilea, dar se menține lider la general. El a fost depășit de Roman Krejci (Cehia) și Florent Vayssade (Franța).