Un atlet constănţean, în ştafeta României finalistă la Europenele de tineret

213

A căzut cortina peste ediţia cu numărul 13 a Campionatelor Europene de atletism-tineret, competiţie organizată în Estonia, la Tallinn, unde România a fost prezentă cu 20 de atleţi - 13 la masculin şi şapte la feminin.

În ultima zi a finalelor, ştafeta masculină de 4x100 m, în componenţa Robert Sebastian Bîrsa (CS Farul Constanţa) / Marius Ţone / Alin Anton / Cristian Roiban, s-a clasat pe a cincea poziție (40,15), după ce se calificaseră din serii de pe locul trei (40,13). Titlul a fost cucerit de ştafeta Germaniei (38,70), nou record european de tienret, pentru ca medaliile de argint şi bronz să revină Spaniei (39,00), respectiv Ucrainei (39,45).

În schimb, ştafeta de 4x400 m (Adrian Făgăraş / Silviu Ionescu / Sorin Dringo / Cristian Pîslaru) s-a oprit în faza preliminariilor (3:12,96), ocupând locul 16.

Aşadar, România a reuşit la această ediţie de CE şase prezenţe în finale: două locuri cinci, un loc şase, un loc şapte și două locuri opt.

În ultimul act de la 400 m, Sorin Dringo s-a clasat al cincilea, fiind cronometrat în 45,93, în timp ce Cristian Pîslaru a trecut linia de sosire al optulea (46,67). Andreea Baboi a fost a şaptea la 200 m, cu timpul de 23,48, Diana Ion a terminat pe locul şase finala de la triplusalt, cu 13,27 m, în timp ce, la aruncarea ciocanului, Andrei Micu s-a clasat pe cea de-a opta poziţie, cea mai bună încercare a sa măsurând 67,43 m.