Campionatele Europene de tenis de masă

Tricolorii ratează calificarea în sferturi. Pletea, înfrângere dramatică!

172

Selecționata masculină a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franța), după ce a fost învinsă, ieri, de naționala Suediei, cu scorul de 0-3, în ultimul său meci din Grupa a 2-a.

Vicecampionul european la individual Ovidiu Ionescu a fost învins fără drept de apel, în primul meci, de Jon Persson, cu 0-3 (5-11,8-11, 4-11). În următoarele două întâlniri, tinerii Rareș Șipoș și Cristian Pletea au fost în avantaj și putea obține victorii spectaculoase, dar lipsa de experiență și-a spus cuvântul, iar punctele au revenit scandinavilor. Șipoș a fost întrecut de Mattias Falck, scor 2-3 (11-7, 5-11, 11-7, 5-11, 10-12), după ce românul a avut 9-7 în decisiv. La rândul său, constănțeanul Pletea a fost învins de Kristian Karlsson, scor 2-3 (11-4, 12-10, 9-11, 9-11-9, 3-11), după ce condus cu 2-0 la seturi și 9-6 în setul patru.
În clasamentul final, Suedia a ocupat primul loc, cu 4 puncte, calificată în sferturile de finală, urmată de România (3 puncte) și Ungaria (2 puncte).

În schimb, selecționata feminină a României s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale Europenelor, după ce a învins Spania, scor 3-0, în ultimul său meci din Grupa 1.

Tricolorele, campioanele europene en titre, au obținut victoria prin punctele câștigate de Bernadette Szocs, Elizabeta Samara și Daniela Dodean Monteiro.

Szocs a trecut de Galia Dvorak în minimum de seturi, 3-0 (11-9, 11-6, 11-6), Samara a câștigat duelul cu Maria Xiao cu 3-2 (11-6, 11-9, 9-11, 9-11, 11-8), în timp ce Dodean a trecut de Xuan Zhang cu 3-1 (11-7, 11-8, 9-11, 11-5).
România, care a învins, miercuri, Slovacia cu 3-0, a câștigat grupa, cu 4 puncte, urmată de Spania (3 puncte) și Slovacia (2 puncte).

România va juca, astăzi, în sferturile de finală.