215
Tot mai departe de play-off. FC Viitorul, doar remiză în partida cu Academica Clinceni - totmai-1615135330.jpg

FC Viitorul a reuşit numai un rezultat de egalitate, scor 1-1 (0-1), în partida cu Academica Clinceni, disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, în cadrul etapei a 26-a a Ligii I la fotbal. Şi asta în condiţiile în care a marcat golul egalării în prelungiri, însă, per ansamblu, ar fi meritat victoria. O victorie pe teren propriu cu antrenorul Mircea Rednic la timonă care se lasă mult aşteptată!

Echipa constănţeană a ratat în prima repriză trei mari ocazii, prin Jo Santos (min. 6), Andrei Ciobanu (min. 12) şi Alin Dobrosavlevici (min. 45+1), însă, contrar cursului jocului, la prima minge trimisă pe spaţiul porţii, oaspeţii au deschis scorul prin Răzvan Andronic (min. 41), rămas nemarcat în marginea careului mic.

În repriza secundă, Viitorul a presat continuu, dar nu a reuşit decât o egalare in extremis, congolezul Juvhel Tsoumou marcând în prelungiri (min. 90+1), cu un şut din voleu, din 10 metri, la centrarea lui Cosmin Matei, din lovitură liberă.

FC Viitorul (antrenor Mircea Rednic): Cojocaru, Dussaut (min. 46, Benzar), Mladen, Dobrosavlevici, Boboc, Matei, Artean, Ciobanu (min. 60, Pitu), Jo Santos (min. 76, Babunski), Andronache (min. 46, Tsoumou), Grădinaru (min. 46, Ganea).

În urma acestui semieşec, FC Viitorul şi-a redus considerabil şansele de acces în play-off.

Etapa viitoare, echipa constănţeană va juca, în deplasare, cu FC Hermannstadt.

Sâmbătă după-amiază, s-a disputat un meci de verificare între formațiile de Liga a III-a FC Viitorul II și Înainte Modelu, colege în Seria a III-a. Partida s-a desfășurat pe terenul formației călărășene și s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 5-2, după ce, la pauză, gazdele erau în avantaj (1-0).

În minutul 16, la scorul de 0-0, Răzvan Matiş, de la FC Viitorul II a ratat un penalty.

Au marcat: Robert Mustacă (min. 51), Jad Mouaddib (min. 62), Răzvan Matiș (min. 73), Ștefan Bodişteanu (min. 83) şi Răzvan Tănasă (min. 85), respectiv Ionuț Vasile (min. 32) şi Codruț Anghel (min. 75 - penalty).

FC Viitorul II (antrenor Constantin Fălină): Stănciulescu (min. 46, Șerban), Georgescu (min. 60, Voicu), Dănuleasa, Sîrbu, Grosu (min. 60, Lazăr), Mălăele (min. 60, Tănasă), Buta (min. 60, Mouaddib), Grameni, Bodișteanu, Mustacă, Matiș.

Campionatul Ligii a III-a se va relua în data de 13 martie, FC Viitorul II urmând să evolueze pe terenul formației SC Popești Leordeni.