168
Tenis, WTA Praga: Ana Bogdan s-a retras în primul set al partidei cu Kristyna Pliskova - ana-1597403990.jpg

Ana Bogdan a rezistat doar 34 de minute pe teren în meciul cu Kristyna Pliskova din sferturile turneului de la Praga, sportiva noastră fiind nevoită să abandoneze din cauza unor probleme medicale.

Ana (locul 92 WTA) conducea cu 5-2 în primul set în momentul în care a fost nevoită să declare forfait.

Este vorba de o problemă la coapsa stângă, una la care oricum purta un bandaj. "Nu pot nici să stau în picioare", a precizat Ana Bogdan, după care a părăsit terenul de joc.

Ana va rămâne cu 5.000 de dolari și 60 de puncte în clasamentul WTA de simplu după participarea la competiția din Cehia.

Kristyna, locul 69 WTA, profită astfel și merge în semifinalele turneului.

Turneul de la Praga face parte din categoria International, are premii totale în valoare de $202.250, iar ultima câștigătoare este Jil Teichmann, din Elveția. Simona Halep este cap de serie numărul unu al competiției care are loc pe zgură.