181
Tenis / Sorana Cîrstea, victorie în optimi şi calificare în… semifinale, la Strasbourg - tenissorana-1622112825.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (61 WTA) a învins-o, în două seturi, scor 6-2, 6-1, pe Shuai Zhang (China, 45 WTA), joi, 27 mai, într-o partidă contând pentru optimile de finală ale turneului WTA de la Strasbourg (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 189.708 euro.
În vârstă de 31 de ani, Sorana Cîrstea va accede nu în sferturi, ci direct în semifinale, pentru că adversara pe care ar fi trebuit să o întâlnească în sferturi, jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, s-a retras din competiţie.

Graţie accesului în semifinale, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 8.145 euro şi 110 puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi învingătoarea din partida Iulia Putinţeva (kazahstan, cap de serie nr. 4) - Magda Linette (Polonia, cap de serie nr. 8).