Tenis / Mihaela Buzărnescu a pierdut finala turneului WTA de la Hobart

176

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de belgianca Elise Mertens cu 6-1, 4-6, 6-3, sâmbătă, în finala turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, un meci perturbat de ploaie în mai multe rânduri.

Buzărnescu (29 ani, 57 WTA), care a reușit cel mai bun rezultat al carierei la Hobart, a cedat după două ore și 31 de minute de joc efectiv, iar de luni va urca în clasamentul mondial pe locul 44, cea mai bună clasare a sa.

Mertens (22 ani, 36 WTA), a doua favorită, a câștigat titlul la Hobart pentru al doilea an consecutiv, după ce în 2017 a învins în finală o altă româncă, Monica Niculescu, transmite Agerpres.ro.

Belgianca a luat primul set fără drept de apel, cu 6-1, iar în actul secund cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când românca a reușit un break, iar apoi și-a adjudecat setul. În decisiv, la 1-1, Buzărnescu a ratat două mingi de break, iar Mertens a profitat de momentul bun și s-a desprins pe tabelă la 5-2, încheind meciul cu 6-3, după o nouă întrerupere determinată de ploaie.

Buzărnescu a încheiat meciul cu 4 ași, 4 duble greșeli, 39 de mingi direct câștigătoare, dar și un număr enorm de erori neforțate, 57. Mertens a avut 6 ași, 3 duble greșeli, a reușit 23 de winners și a făcut doar 27 de erori neprovocate.

Buzărnescu ocupa locul 541 în clasamentul mondial în urmă cu un an, iar în octombrie a devenit cea mai vârstnică debutantă în top 100 de la Tzipora Obziler care a urcat în prima sută WTA în februarie 2007, la vârsta de 33 de ani.

Mihaela Buzărnescu va primi un cec de 21.400 dolari și 180 de puncte WTA.

Mertens a învins-o pentru a treia oară pe Buzărnescu, după ce în 2015 s-a impus în optimi la Koksijde (Belgia, 25.000 dolari), cu 6-3, 6-2, și în sferturi la Santa Margherita (Italia, 25.000 dolari), cu 2-6, 6-4, 6-3.

Cele două au fost și partenere la dublu, câștigând un titlu ITF în 2015 la Tampico (Mexic, 50.000 dolari).

Buzărnescu va fi prezentă în premieră pe tabloul principal la Australian Open, însă o va înfrunta în primul tur pe a doua favorită, daneza Caroline Wozniacki.