Tenis / Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Istanbul

144
Tenis / Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Istanbul - irinabegu-1524868532.jpg

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie numărul șapte, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a învins-o pe croata Donna Vekic cu 3-6, 7-6 (1), 6-1.

Begu (27 ani, 37 WTA) s-a impus după două ore și 14 minute, salvând și o minge de meci în finalul setului secund, la 5-6, pe serviciul croatei.

Vekic (21 ani, 54 WTA) a condus în setul secund cu 3-1, 4-2, servind pentru meci la 5-4 și 6-5, dar în cele din urmă Begu a trimis meciul în tiebreak, unde a câștigat cu 7-1.

Românca a dominat setul decisiv, adjudecat cu un sec 6-1, transmite Agerpres.ro.

Begu a comis o dublă greșeală, a avut 23 de winners și a comis 19 erori neforțate, în timp ce Vekic a reușit 3 ași, a făcut nu mai puțin de 14 duble greșeli, a reușit 14 mingi direct câștigătoare și a adunat 34 de erori neprovocate.

Begu a câștigat și al treilea meci direct cu Vekic, primele două fiind în 2012, la Tașkent, când Irina cucerea titlul după 6-4, 6-4 în finala cu Vekic, iar în 2014, la Moscova, reprezentanta țării noastre se impunea în primul tur cu 7-6 (5), 1-6, 6-3.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 11.500 dolari și 110 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe franțuzoaica Pauline Parmentier, care a profitat de abandonul danezei Caroline Wozniacki, la scorul de 4-6, 6-3. Begu are 3-2 în meciurile directe cu Parmentier (32 ani, 122 WTA), după trei victorii consecutive, ultima anul trecut în sferturi la București, cu 7-5, 6-0.

Cealaltă semifinală de la Istanbul le va opune pe grecoaica Maria Sakkari, victorioasă cu 6-3, 7-6 (6) în fața olandezei Arantxa Rus, și pe slovena Polona Hercog, care a eliminat-o pe rusoaica Svetlana Kuznețova, a doua favorită, cu 6-1, 1-6, 7-5.