Tenis / Federer s-a calificat în turul II la Halle

133

Tenismanul elvețian Roger Federer s-a calificat cu ușurință în turul secund la turneul ATP pe iarbă de la Halle (Germania), dotat cu premii totale de 1.836.660 euro, învingându-l marți în două seturi, 6-3, 6-1, pe japonezul Yuichi Sugita, nr. 66 mondial.

După ce a câștigat primul set în 21 de minute, elvețianul, nr. 5 în clasamentul ATP și cap de serie nr. 1 la Halle, nu i-a lăsat prea mult spațiu adversarului său în setul doi, chiar dacă a ratat trei mingi de meci la 5-0.

În turul următorul, Federer îl va întâlni pe germanul Mischa Zverev, nr. 29 mondial, care a dispus cu 6-4, 6-4 de slovacul Lukas Lacko, transmite Agerpres.ro.