136
1
Tenis / Djokovic a abandonat în sferturi turneul de la Dubai, după 17 finale consecutive - djokovic-1456474544.jpg

Tenismanul sârb Novak Djokovic, principalul favorit al turneului ATP de la Dubai, a abandonat în sferturile de finală ale acestei competiții, dotată cu premii în valoare totală de 2.249.215 dolari, după ce a pierdut primul set al partidei cu spaniolul Feliciano Lopez (6-3), programată joi.

Djokovic, care a înregistrat miercuri a 700-a victorie din cariera sa, a ratat astfel șansa de a egala, în această săptămână, recordul lui Ivan Lendl, care a disputat 18 finale consecutive în 1981-1982.

Jucătorul sârb, în vârstă de 28 ani, actualul lider al clasamentului ATP, a câștigat de patru ori până acum turneul de la Dubai (2009, 2010, 2011 și 2013) și a disputat 17 finale consecutive în circuitul ATP, începând din ianuarie 2015.

Feliciano Lopez va juca în semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite cu cipriotul Marcos Baghdatis, care l-a învins în sferturi, cu 7-5, 6-0 pe spaniolul Roberto Bautista, cap de serie numărul 4.