Tenis / Andreea Mitu, sfert-finalistă în turneul WTA de la Belgrad

160

Perechea Andreea Mitu (România) / Lidia Morozova (Belarus) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Belgrad (Serbia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 235.238 de dolari.
În optimi, românca şi partenera sa s-au impus, în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 10-5, în faţa cuplului Mihaela Buzărnescu (România) / Ankita Raina (India), după o partidă care a durat o oră şi 29 de minute.
Graţie accesului în sferturi, Andreea Mitu şi Lidia Morozova şi-au asigurat un cec de 2.300 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu. Următoarele lor adversare sunt sârboaicele Aleksandra Krunic şi Nina Stojanovic, favoritele nr. 4.

Tot în turneul de la Belgrad, marţi, 18 mai, în optimi, la simplu, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe Paula Badosa Gibert (Spania), a patra favorită.