Tenis / Alexandra Cadanțu a abandonat în optimi la Braunschweig

78

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanțu, a doua favorită, a abandonat, joi, în optimile de finală ale turneului ITF de la Braunschweig (Germania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, la scorul de 4-6, 7-6 (4), 4-1 pentru cehoaica Anastasia Zarycka.

Cadanțu (28 ani, 250 WTA) a condus cu 5-2 în setul secund, a ratat două mingi de meci, pierzând actul în tiebreak, după care nu a mai putut continua, după trei ore și 4 minute de joc.

Zarycka (20 ani, 346 WTA) o va înfrunta în sferturi pe brazilianca Teliana Pereira.

Cadanțu, fostă număr 59 mondial, a anunțat, marți, pe Facebook că începe o campanie ''gofundme'' de strângere de fonduri pentru relansarea carierei.