Stofă de campion. Gabriel Burtănete, medaliat cu aur la Europene

158

Veşti bune de la Campionatele Europene de gimnastică masculină pentru juniori de la Mersin (Turcia), unde Gabriel Burtănete a cucerit, duminică, 13 decembrie, medalia de aur în finala de la sărituri.

Burtănete a primit cea mai mare medie şi în calificări, iar în finală s-a impus cu 14,283, după sărituri de 14,266 şi 14,300.

Medalia de argint i-a revenit ucraineanului Ilia Kovtun (14,033), cea de bronz, turcului Bora Tarhan (14,016), în timp ce românul Robert Burtănete, fratele campionului, s-a clasat pe locul patru, cu 13,899.

„După aurul mondial de juniori de anul trecut și bronzul de la Fote Baku, Gabi și-a arătat potențialul la sărituri și în condiții fizice grele, accidentare la glezne. Felicitări, Gabi! Felicitări, antrenorilor tăi!”, au transmis reprezentanţii Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

Gabriel Burtănete a fost aproape de podium la inele, terminând al patrulea, cu 12,966, la mică diferenţă de medaliatul cu bronz, Bora Tarhan, 13,000.

La paralele, Robert Burtănete a ocupat ultimul loc în finală (8), cu 11,833.