Simona Halep, eliminată din proba de dublu de la Australian Open

212

Chinuită rău de tot de Ajla Tomljanovic, miercuri, în meciul din turul secund al probei de simplu, jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a decis să intre, totuşi, şi în proba de dublu a Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, însă aventura în această secţiune s-a terminat rapid.

Beneficiare de wild-card, Simona Halep şi Charlotte Kempenaers-Pocz (Australia; 16 ani) au fost învinse de perechea australiană Arina Rodionova/Storm Sanders, scor 4-6, 5-7, constănţeanca având nevoie în primul set de intervenţia fizioterapeutului, după ce a acuzat probleme la mâna dreaptă.

Rodionova şi Sanders au început meciul cu break şi acesta a făcut în cele din urmă diferenţa în primul set. În parţialul secund, Simona Halep şi tânăra sa parteneră au avut o evoluţie mult mai bună, au condus cu 3-0 şi 5-1, însă a urcat o perioadă de cădere fără şanse de redresare, pierzând şase ghemuri consecutiv şi meciul totodată.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Simona Halep şi Charlotte Kempenaers-Pocz au primit 30.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA.

Nici Irina Begu nu a avut mai mult succes în această probă. Românca a făcut pereche cu Nadia Podoroska (Argentina), ele cedând, în runda de deschidere, în faţa cuplului croato-sârb Darija Jurak/Nina Stojanovic, scor 0-6, 7-5, 2-6, după o oră şi 52 de minute.

Prematur au ieşit din scenă şi Mihaela Buzărnescu şi Ankita Raina (India), învinse fără drept de apel de australiencele Olivia Gadecki şi Belinda Woolcock, scor 3-6, 0-6, într-o oră şi 17 minute.

Singurele reprezentante ale României în proba de dublu au rămas Andreea Mitu şi Raluca Olaru. Ele vor juca în turul al doilea cu perechea Liudmila Kicenok (Ucraina) / Jelena Ostapenko (Letonia, nr. 13).

Perechea Horia Tecău (România) / Marcelo Melo (Brazilia) s-a calificat, joi, 11 februarie, în runda a doua a probei masculine de dublu din cadrul Australian Open. Partida s-a întrerupt după numai 14 minute, adversarii - sârbii Filip Krajinovic şi Dusan Lajovic - abandonând în primul set, la scorul de 3-0, 0-40 pentru Tecău şi Melo.

Capi de serie nr. 7, tenismenul constănţean şi partenerul său vor înfrunta, în turul secund, perechea Radu Albot (Rep. Moldova) / Daniel Evans (Marea Britanie).

Pentru accesul în turul doi, Tecău şi Melo şi-au asigurat un cec în valoare de 45.000 de dolari australieni şi 90 de puncte ATP la dublu.