Simona Halep, calificată în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma

110

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 2 mondial, s-a calificat fără mari emoţii în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma, unde este principala favorită, impunându-se miercuri în două seturi, 6-3, 6-4, în faţa italiencei Jasmine Paolini, locul 99 în ierarhia internaţională, informează Agerpres.

Simona Halep, care pe 27 septembrie va împlini 29 de ani, a trecut după ceva mai mult de o oră şi 20 de minute de o adversară în vârstă de 24 de ani, care a fost beneficiara unui wild card.

Românca a început slab şi a pierdut primele două ghemuri, apoi a controlat autoritar primul set şi şi-a dovedit superioritatea şi în setul secund, care a fost mai echilibrat. Halep şi Paolini s-au întâlnit cu această ocazie pentru prima dată.

Românca va juca în optimi cu învingătoarea dintre ucraineanca Daiana Iastremska (20 de ani, 29 WTA) şi americanca Amanda Anisimova (19 ani, 27 WTA).

Halep a încheiat victorioasă luna trecută în turneul de la Praga.