162
​Box: Două medalii de aur și trei de argint pentru boxerii români la Campionatele Balcanice - steluadu-1576415592.jpg

Steluța Duță (48 kg) și Maria Nechita (57 kg) au câștigat medaliile de aur la ediția 2019 a Campionatelor Balcanice de box găzduite de Antalya (Turcia), în timp ce Eszter Torok (54 kg), Georgiana Mogoș (+81 kg) și Gabriel Șchiopu (52 kg) au intrat în posesia medaliilor de argint, potrivit Agerpres.

Steluța Duță, 37 ani, cu aur european și argint mondial în palmares, a câștigat prima medalie de aur a competiției balcanice la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală pe turcoaica Melek Yamak cu 4-1. Maria Nechita a obținut o victorie clară cu 5-0 în finala de la 57 kg cu o altă reprezentantă a gazdelor, Cakir Cansu.

În finala de la 54 kg, Surmeneli Tugcenaz (Turcia) a învins-o pe Eszter Torok cu 5-0, iar la categoria +81 kg, Georgiana Mogoș a pierdut prin abandon în repriza a doua la Guneri Elif (Turcia).

Singurul boxer român calificat la masculin în finală, Gabrial Șchiopu (52 kg), a fost întrecut Ciftci Batuhan cu 5-0.

Alina Codreanu (51 kg), Cristina Cosma (60 kg), Dana Borzei (64 kg), George Dumitrescu (63 kg), Andrei Arădoaie (81 kg) și Cristian Filip (91 kg) au intrat în posesia medaliilor de bronz.