Liga I la fotbal feminin

Selena SN Constanţa, al treilea eşec consecutiv în play-out

267

Echipa feminină de fotbal Selena SN Constanţa a fost învinsă, cu scorul de 1-4 (1-3), de Banat Girls, într-o partidă disputată în deplasare, pe stadionul „Voinţa” din Lupac, contând pentru etapa a şasea a play-out-ului Ligii I.

Dobrogencele au deschis scorul încă din minutul 8, prin Alina Cimpoieş, apoi au încasat rapid trei goluri: Elena Ruvila (min. 14), Adelina Ion (min. 16) şi Alina Cimpoieş (min. 18 - autogol). După pauză, doar gazdele au mai înscris, autoare Stefanija Roksa (min. 52).

Astfel, formaţia de la malul mării a ajuns la al treilea eșec consecutiv în play-out.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: play-off: Fortuna Becicherecu Mic - Piroş Security Arad 1-3, Universitatea Galaţi - ACS Heniu Prundu Bârgăului 0-3, Universitatea Olimpia Cluj - Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 2-1 (echipa ardeleană s-a impus în prelungiri şi şi-a asigurat al zecelea titlu de campioană a României, păstrându-şi totodată invincibilitatea în acest sezon); play-out: CS Carmen Bucureşti - AFC Fair Play Bucureşti 0-3, CS Universitatea Alexandria - ACS Fotbal Feminin Baia Mare 1-0.

În clasamentul play-out-ului, Selena SN ocupă locul şase, ultimul, cu doar cinci puncte la activ.

Etapa viitoare, duminică, 16 mai, de la ora 11.00, echipa constănţeană va juca, pe teren propriu, cu CS Carmen Bucureşti.