SCM Craiova a câștigat Cupa EHF la handbal feminin

102

SCM Craiova a cucerit Cupa EHF la handbal feminin, după ce a învins formația norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 30-25 (19-12), vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, în manșa a doua a finalei.

Peste 3.500 de spectatori au încurajat echipa craioveană și au oferit un spectacol unic în fața favoritelor.

În tur, Vipers s-a impus cu scorul de 26-22 (12-10), astfel că la general, scorul este de 52-51 în favoarea SCM Craiova, care cucerește astfel trofeul.

SCM Craiova s-a calificat în premieră în finală, după 23-22 și 18-18 cu Kastamonu (Turcia), iar Vipers a trecut de Viborg HK (31-34 și 29-23). În sferturi, SCM a eliminat formația rusă Lada Togliatti (23-25 și 26-23), în timp ce Kastamonu a trecut de HC Zalău (28-29 și 27-24).

HC Zalău s-a calificat în sferturi de pe locul 2 în grupa D (8 puncte), obținute din disputele cu Larvik HK, Hoors HK și Banik Most, iar SCM Craiova a fost tot pe poziția a doua (8 puncte) în grupa A, din care au mai făcut parte Brest Bretagne Handball, Kuban Krasnodar și Randers HK.

SCM Craiova a jucat finala Cupei EHF după ce a început competiția în turul 3, în care a eliminat formația ungară DVSC Debrecen.

Deținătoarea trofeului este formația rusă Rostov-Don, care în această stagiune joacă în Liga Campionilor.

O echipă românească feminină a revenit în finala Cupei EHF (fostă IHF), după 25 de ani, în 1993 Rapid București cucerind trofeul.

Surse: News.ro, Agerpres