217
Salbă de medalii pentru sportivii de la CS Farul. Niciun podium fără constănțeni! - salba-1571257400.jpg

CS Farul Constanța ține sus ștacheta performanței. Sportivii de la malul mării au avut o săptămână de vis, în care au cucerit nu mai puțin de 30 de medalii, la mai multe discipline.

Cele mai multe medalii au fost câștigate la Campionatul Național de Karate WSF, care a avut loc, în perioada 11-13 octombrie, la Târgu Secuiesc. Livia Cotoban, Andreea Cotoban, Andrei Găvan, Andreea Constandache, Sebastian Alexandru și Grigore Beleniuc sunt sportivii care au urcat pe podium de mai multe ori la această competiție. S-au câștigat în total 19 medalii, dintre care 3 de aur, 6 de argint și 10 de bronz.

De asemenea, în perioada 10-14 octombrie, la Taskent (Uzbekistan), a avut loc Campionatul Mondial pentru juniori și tineret de sambo, la care Daniela Chiss a câștigat medalia de argint la categoria 48 de kilograme-tineret.

Orașul Brăila a găzduit, în perioada 7-10 octombrie, Campionatul Național de juniori. Claudiu Petre și Ersom Husein au câștigat câte o medalie de bronz, la categoriile 63, respectiv 48 de kilograme. A fost o competiție reușită din toate punctele de vedere, la care a luat parte și supervizorul evenimentului, președintele Asociației Județene de Box Constanța, Toma Matei.
Pe malul Dunării, la Tulcea, s-a organizat faza pe zonă a Campionatului Național de lupte pentru juniori mici. Și la acest eveniment, CS Farul a fost la înălțime și a câștigat 8 medalii - 4 de aur, 3 de argint și una de bronz.

Marius Slabu, Denis Amet, Vasile Mihai, Ștefan Buruiană, Gesur Pripoi, Gabriel Bejan, Alfonso Roșca și Andrei Tudorache au fost sportivii care au urcat pe podium și au adus cinste Clubului Sportiv Farul Constanța.

Săptămâna aceasta este una extrem de grea pentru sportivii de la CS Farul. Aceștia vor participa la mai multe competiții, printre care Campionatul Național de box pentru seniori de la Târgu Mureș (14-19 octombrie), Campionatul Național de gimnastică aerobică de la Arad (18-20 octombrie), Campionatul Național individual de junioare de gimnastică artistică de la Ploiești (18-20 octombrie), Campionatul European de haltere pentru juniori 1 de la București (13-28 octombrie), Cupa Farul - Memorialul "Ștefan Aftemie" la kaiac-canoe de la Constanța (19 octombrie), dar și alte competiții importante.

Clubul Sportiv Farul, al cărui director este Sorin Bașturea, este foarte respectat în orașul de la malul mării, dar și în toată țara. Peste tot pe unde au participat, în România sau peste graniță, sportivii constănțeni nu s-au făcut de râs și s-au luptat de la egal la egal cu adversarii lor.

Faptul că aceștia ajung aproape în fiecare săptămână pe podium i-ar putea face pe ceilalți copii care sunt iubitori de sport să se înscrie la CS Farul și să le calce pe urme campionilor constănțeni.