Salbă de medalii pentru luptătorii de la LPS "Nicolae Rotaru" Constanța

643
Salbă de medalii pentru luptătorii de la LPS

Luptătorii constănțeni au avut parte de un week-end cu performanțe notabile. Sportivii de la Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" au participat la finalele Campionatelor Naționale Școlare de lupte libere și lupte greco-romane, care s-au desfășurat la Reșița, respectiv Pitești.

Luptătorii care au evoluat la Reșița au fost însoțiți de maestrul Ioan Giuglea. La Reșița a fost prezentă și una dintre speranțele luptelor constănțene, Cristina Roșioru, cea care a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria 69 de kilograme. Ea a fost imediat "copiată" de coechipiera sa Amalia Rătunzeanu, cea care și-a trecut în palmares titlul de campioană națională la categoria 73 de kilograme.

Gabriela Cuc a obținut locul al doilea la categoria 57 de kilograme, iar Isabela Marin a câștigat medalia de bronz la categoria 46 de kilograme.

Pe echipe, LPS "Nicolae Rotaru" s-a clasat pe primul loc, sportivii de la malul mării reușind să câștige cele mai multe medalii.
În competiția de la Pitești, la lupte greco-romane, Constantin Păun a obținut locul al doilea la categoria 110 kilograme, Cristian Somandu a câștigat argintul la categoria 51 de kilograme, Andrei Buruiană a obținut medalia de bronz la categoria 51 de kilograme, iar Alexandru Filipescu a cucerit locul al treilea la categoria 48 de kilograme.
Sportivii care s-au deplasat la Pitești au fost însoțiți de antrenorul Valentin Dobrin.

Maestrul Ioan Giuglea este foarte supărat din cauza faptului că sportivul Constantin Păun nu a reușit să cucerească medalia de aur, însă, per total, este mulțumit de evoluția tuturor elevilor săi.

"Sunt foarte nemulțumit că Păun nu a ieșit campion. Nu avea voie să nu câștige medalia de aur. A luptat cu un sportiv din Tulcea pe care până în prezent l-a învins la fiecare meci. Chiar acum două săptămâni l-a învins în calificări, la Tulcea.
În rest, sunt foarte mulțumit. Evoluția fetelor m-a încântat, mai ales cea a Cristinei Roșioru, care a făcut un meci mare. Amalia Rătunzeanu a întâlnit în finală o sportivă din Craiova și putea să câștige locul 1, însă nu mi-a ascultat în totalitate sfaturile pe care i le-am oferit la pauză", a declarat, pentru "Cuget Liber", Ioan Giuglea.

Săptămâna viitoare, luptătorii constănțeni vor pleca la Târgoviște, la un turneu de calificare pentru finala Campionatului Național de cadeți.

Programul juniorilor 1 și 2 este unul mai lejer în această perioadă, aceștia având turneu de calificare în luna mai, iar în iunie, finala.

La seniori, Sandu Botnar se pregătește din ce în ce mai intens pentru următoarele turnee, însă și acesta va intra în competiție la începutul lunii iulie.

Mai mulți sportivi de la LPS "Nicolae Rotaru" vor fi chemați și la loturile naționale ale României. Este vorba despre Constantin Păun, Ștefan Popa și Andrei Savu, cei care vor merge la Bacău, acolo unde se află Centrul Olimpic de juniori.

Maestrul Ioan Giuglea a supervizat la competiția de la Reșița și o sportivă de la CS Medgidia: Anamaria Ciolan, care a cucerit locul 3 la categoria 53 de kilograme. Antrenorul Anamariei Ciolan este Daniel Toader, cel care nu a putut merge la turneul de la Reșița, acesta fiind prezent la Pitești, la turneul de lupte greco-romane.