România, rezultat FABULOS la Mondiale. Cristina Neagu, IMPERIALĂ!!!

428

Naționala feminină de handbal a României a reușit, astăzi, o victorie extraordinară în fața Ungariei, în partida decisivă din Grupa C a Campionatului Mondial din Japonia.

Tricolorele au început foarte slab meciul, fiind conduse în minutul 6 cu 0-5, însă s-au dăruit și au reușit să revină în joc. Cu cinci minute înainte de final, Ungaria conducea cu 27-24, însă România nu a cedat și a revenit incredibil.

La scorul de 27-27, echipa noastră a avut atacul și a scos o lovitură de la 7 metri. Cea mai bună handbalistă a lumii, Cristina Neagu, și-a asumat răspunderea. A "arestat" balonul și a înscris, aducând astfel victoria pentru România, scor 28-27, și totodată calificarea în Grupele Principale ale competiției.