Raliul Dakar 2020: românul Emanuel Gyenes, locul 49 în prima etapă

158

Pilotul australian Toby Price (KTM), deținătorul titlului, a câștigat etapa a debut a ediției din acest an a Raliului Dakar, cursă care se desfășoară în premieră în Arabia Saudită, în timp ce românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 49. Price (32 ani) a fost cronometrat în 3 h 19 sec 33 sec pe sectorul cronometrat de 319 km, din totalul de 752 km ai primei etape, desfășurată duminică între Jeddah și Al Wajih. El l-a devansat cu 2 min 05 sec pe americanul Ricky Brabec (Honda) și cu 2 min 40 sec pe austriacul Matthias Walkner (KTM).

Sătmăreanul Emanuel Gyenes, care concurează sub culorile echipei Autonet Motorcyle Team, a încheiat etapa pe locul 49 la general, la 57 min 09 sec de învingător, la bordul motocicletei sale KTM 450.

Luni concurenții se vor îndrepta către Neom, un proiect faraonic de oraș futurist, dorit de prințul Mohammad bin Salman, în cadrul unei etape în lungime de 401 km, între care 367 km cronometrați, precizează AFP.

La clasa auto, lituanianul Vaidotas Zala (Mini) a dominat prima etapă, impunându-se în fața tuturor favoriților, printre care și fostul pilot de Formula 1 Fernando Alonso (Toyota), care și-a făcut cu această ocazie debutul în celebrul raliu-raid, relatează Agerpres. Zala a fost înregistrat în 3h 19 min 04 sec la capătul celor 319 km cronometrați ai etapei desfășurate duminică între Jeddah și Al Wajh. El a fost urmat la 2 min 14 sec de francezul Stephane Peterhansel (Mini), în timp ce spaniolul Carlos Sainz (Mini) a ocupat poziția a treia, la 2 min 50 sec.

Câștigătorul ediției de anul trecut a Raliului Dakar, qatarianul Nasser AL Attiyah (Toyota), s-a clasat pe poziția a patra, la 5 min 33 sec. Spaniolul Fernando Alonso, dublu campion mondial de Formula 1, a avut o evoluție bună în prima sa etapă din Raliul Dakar, pe care a încheiat-o pe locul 11, la 15 min 27 sec. de învingător.

La categoria quads, victoria a revenit chilianului Ignacio Casale (04 h 17 min 37 sec), urmat de polonezul Rafal Sonik (la 05 min 36 sec) și de cehul Tomas Kubiena (la 06 min 55 sec).

Luni se desfășoară etapa a 2-a, între Al Wajh și Neom, în lungime totală de 393 km, între care 367 km cronometrați. Raliul Dakar 2020 are un traseu total de 7.900 km, între care 5.000 de km cronometrați, urmând să se încheie pe 17 ianuarie.

După zece ediții desfășurate în America de Sud, Raliul Dakar și-a început duminică aventura în Arabia Saudită, unde va rămâne în următorii cinci ani.