196
Olimpism / Pugilista Claudia Nechita ratează semifinala şi încheie pe locul 5 la JO - b-1627466820.jpg

Pugilista română Maria Claudia Nechita a fost învinsă, miercuri, 28 iulie, la puncte (2-3), de japoneza Sena Irie, în sferturile de finală ale cat. 54-57 kg, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Ratând semifinala, Claudia Nechita va ocupa locul 5 în clasamentul final al categoriei.

„Cu o decizie împărțită, Claudia Nechita a ratat calificarea în semifinalele JO. Românca a câștigat locul V la această ediție a JO, a câștigat respect pentru boxul românesc (cotat cu 0 șanse de a fi prezent măcar la Tokyo), a câștigat experiența vitală pentru ca la Paris, în 2024, să vizeze doar finala olimpică”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Box.

România a avut doar doi pugilişti la JO de la Tokyo, Cosmin Gîrleanu pierzând în primul tur, la categoria 52 kg, în faţa bulgarului Daniel Asenov.