O floretistă de la CS Farul, aproape de podium, în Slovacia

183

Localitatea Samorin, din Slovacia, a găzduit, zilele trecute, a treia etapă din sezonul 2016-2017 al Circuitului European de cadeți la floretă feminin individual și echipe.

La competiție, au fost prezente 142 de sportive din 18 țări, incluzând și România. Delegația noastră a fost reprezentată de 11 flo-retiste, printre care și Teodora Băloiu și Raluca Drăghici, de la CS Farul Constanța.

Dintre cele 11 sportive de la individual, cea mai bună performanță a fost reușită de Raluca Drăghici, eleva Mihaelei Ion terminând concursul pe locul șapte. Următoarea româncă prezentă în clasament a fost Rebeca Cândescu (CSA Steaua București), locul 11, iar cea de-a doua reprezentantă a Con-stanței, Teodora Băloiu, a terminat pe locul 80. În întrecerea pe echipe, România a tras cu patru echipe. Echipa principală a tricolorelor a terminat pe locul 4, formație din care a făcut parte și Raluca Drăghici.