Monica Niculescu și Patricia Țig, în semifinalele turneului de la Seul

162

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu (28 de ani, 55 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Seul, după ce a învins-o, vineri, în două seturi, scor 6-4, 6-2, pe Jana Cepelova (Slovacia), într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale competiției dotată cu premii în valoare totală de 226.750 dolari.

Cap de serie nr. 5, românca a avut nevoie de o oră și 21 de minute pentru a câștiga acest joc, asigurându-și 11.300 dolari și 110 puncte WTA. În semifinale, Monica Niculescu o va avea ca adversară pe Zhang Shuai (China, favorita nr. 3).

România are, astfel, două reprezentante în semifinalele turneului sud-coreean, după ce Patricia Țig a ajuns, la rându-i, în această fază grație victoriei (7-6, 2-6, 6-3) înregistrată în fața Sarei Sorribes Tormo (Spania). Ea va juca în penultimul act împotriva unei alte jucătoare iberice, Lara Arruabarrena.