Medalii peste medalii, la Naționalele de la Bascov

353

În perioada 2-4 august, pe luciul lacului Bascov, a avut loc Campionatul Național de kaiac-canoe viteză, rezervat seniorilor, întrecere la care au participat sportivi legitimați la 22 de cluburi din țară, printre care și CS Farul Constanța și LPS-CS Agigea.

În cele trei zile de concurs, CS Farul (antrenor Gabriel Aftenie) a reușit să obținută patru medalii, dintre care două de aur, una de argint și una de bronz.

Performera clubului constănțean a fost Daniela Varona, care a cucerit trei medalii: aur la K1x500 m, argint la K1x1.000 m și bronz la K1x200 m. Și canoistul Ionel Ciornei s-a impus în proba de C1x500m.

În continuarea competiției seniorilor, tot pe lacul Bascov, se desfășoară Campionatul Național de tineret U23. După prima zi de concurs, Daniela Varona și-a mai adăugat două medalii în palmares: aur la K1x500 m și argint la K1x200 m.

Evoluție excelentă și pentru sportivii pregătiți de Ionel Rață la LPS-CS Agigea. Sorin Cical a adus două medalii de aur în probele de K1x500 m și K1x1.000 m, Cosmin Lulciuc s-a impus la K2x200 și a terminat pe locul trei la K1x200 m, iar Mădălin Ciocan a câștigat proba de K2x500 m și argintul la K1x500 m. În competiția de tineret, s-au impus tot cei trei sportivi care au dominat și proba de seniori: aur pentru Mădălin Ciocan (K1x200 m) și Cosmin Lulciuc (K1x100 m) și argint pentru Sorin Cical (K1x1000 m).