Lupte / Alina Vuc, medaliată cu bronz la turneul de la Roma

141

România a obținut medalia de bronz la categoria 50 kg, în Turneul Ranking Series „Matteo Pellicone”, de la Roma (Ostia), prin Alina Vuc, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.
La competiție, găzduită pentru al doilea an consecutiv de Roma, au participat peste 360 de luptătorii din 32 de țari. România a fost reprezentată de Alina Vuc și Ana Andreea Beatrice.

Alina Vuc este la acest moment singura sportivă calificată din partea României în competiţiile de lupte, la Jocurile Olimpice de la Tokio. Întrecerile feminine de lupte au fost introduse în programul olimpic începând cu anul 2004, la JO de la Atena. Țara noastră a obţinut, de-a lungul vremii, la lupte, 34 de medalii olimpice, toate în competiţiile masculine.