Luptătorii constănțeni, protagoniștii Campionatelor Naționale de la Medgidia

602

Peste 1.400 de sportivi au participat, în perioada 17 - 20 octombrie, la Sala Sporturilor "Iftimie Ilisei" din Medgidia, la finala Campionatului Național de lupte destinat juniorilor mici, fete și băieți cu vârsta cuprinsă între 9-11 ani și 12-13 ani.

La această competiție, CS Farul Constanța a participat cu mai mulți sportivi și a avut rezultate foarte bune.
Marius Slabu a cucerit medalia de aur la categoria 23 de kilograme, fiind copiat la indigo de coechipierul său Vasile Mihai, cel care a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria 35 de kilograme.

Un alt sportiv de la CS Farul care și-a adjudecat cea mai strălucitoare medalie este Ștefan Buruiană, cel care s-a impus la categoria 53 de kilograme. La rândul său, Deniz Amet a câștigat toate meciurile până în finală la categoria 25 de kilograme, pierzând în ultimul act și câștigând astfel medalia de argint.

În vistieria celor de la CS Farul a ajuns și o medalie de bronz, cucerită de Gesur Priboi la categoria 25 de kilograme.

CSO Ovidiu este satelitul Clubului Sportiv Farul Constanța și astfel la Medgidia au concurat și sportivi din cadrul micuțului oraș. Este vorba despre Gabriel Bejan, clasat pe primul loc la categoria 66 de kilograme, și de Sebastian Topa, clasat și el pe cea de-a treia poziție, la categoria 29 de kilograme.

Atât sportivii din cadrul CS Farul Constanța, cât și cei de la CSO Ovidiu sunt antrenați de Grigore Gheorghe, cel care a fost foarte mulțumit de ce a văzut la Medgidia.

"Sportivii noștri au înregistrat rezultate foarte bune. Sunt mulțumit, chiar dacă știu că se putea mai mult. Atât la CS Farul, cât și la CSO Ovidiu sunt copii foarte buni. Îi așteptăm și pe ceilalți să confirme", a declarat, pentru "Cuget Liber", Grigore Gheorghe.

Luptătoarea Gabriela Prodan, aparținând Clubului Sportiv Victoria Cumpăna, a câștigat titlul la categoria 44 kg, devenind astfel campioană a României. Sportiva a mai cucerit trei medalii de argint și bronz, anul acesta, la Campionatul Național superior vârstei ei.

Acest titlu de campioană națională a fost câștigat după ce a concurat cu umărul dislocat în ultimele două meciuri.
Alte rezultate frumoase au obținut Andrei Istrate - 26 kg - locul 2, vicecampion național, Ștefan Somandru și Andrei Catană - locul 6 și Crăciun Robert - locul 8.

Clubul Sportiv Mangalia a câștigat nu mai puțin de șapte medalii la Campionatul Național de juniori mici.
Mihaela Carp a devenit campioană națională la categoria 28 de kilograme, în timp ce Nicoleta Marinescu și Alexandra Marinescu au terminat pe poziția a doua, la categoriile 52, respectiv 30 de kilograme.

Andreea Cabason, la 44 de kilograme, Nicoleta Pahoni, la 48 de kilograme, Iulia Tănase, la 56 de kilograme, și Ștefan Rusu, la 55 de kilograme, au câștigat câte o medalie de bronz.

Toți sportivii de la Clubul Sportiv Mangalia sunt antrenați și au fost însoțiți la acest concurs de antrenorul Marian Oancea.
"În calitate de președinte al Asociației Județene de Lupte Constanța, sunt fericit că am putut organiza această finală la Medgidia, un club cu o tradiție foarte veche în domeniu, cu mulți campioni și oameni de suflet. Mulțumim pe această cale și autorităților locale, fără de care acest concurs nu putea avea loc. Mulțumim tuturor antrenorilor și sportivilor, pentru participarea și dăruirea cu care s-au implicat în acest concurs", a declarat președintele Asociației Județene de Lupte Constanța, Vasile Vicol.