Luptătorii constănțeni, performanțe foarte bune la Naționalele de la Mamaia

423

Stațiunea Mamaia a găzduit, zilele trecute, întrecerile Campionatului Național de lupte pe plajă pentru cadeți, juniori și seniori. Competiția a fost organizată de Federația Română de Lupte, în parteneriat cu Asociația Județeană de Lupte Constanța. Peste 300 de sportivi au intrat în concurs și au făcut un spectacol incredibil.

Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" Constanța a fost reprezentat de mai mulți concurenți.
La categoria +70 kilograme, Constantin Păun a cucerit medalia de bronz la cadeți. La juniori, Andrei Savu a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria 60 de kilograme, în timp ce, tot la juniori, echipa Liceului cu Program Sportiv a cucerit medaliile de argint.

De precizat că toți acești sportivi sunt pregătiți de profesorul și antrenorul din cadrul Liceului cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru", Ioan Giuglea.

Clubul Sportiv Farul Constanța a înregistrat, la rându-i, performanțe notabile. Seniorul Nicolae Boantă a terminat competiția pe locul al doilea la categoria 80 de kilograme și a cucerit astfel medalia de argint. La cadeți, Andrei Alexe s-a remarcat la categoria 70 de kilograme, acolo unde a câștigat medalia de bronz.
Nici CS Mangalia nu s-a lăsat mai prejos. Pregătiți de Marian Oancea, luptătorii Denis Chirică și Daniel Sandu au avut și ei evoluții bune. Primul a câștigat argintul la categoria cadeți 70 de kilograme, în timp ce al doilea s-a clasat pe locul al patrulea, tot la categoria cadeți, la 60 de kilograme.

Federația Română de Lupte a ajutat foarte mult cluburile din județul Constanța. Forul național a oferit nu mai puțin de cinci garnituri de saltele, care valorează în jur de 100.000 de euro.

Unul dintre pilonii care a susținut financiar desfășurarea Campionatului Național de lupte pe plajă de la Mamaia este președintele de onoare al Asociației Județene de Lupte Constanța, Gigi Pambuca, alături de vicepreședintele Azis Ecuan.
Printre alți sponsori care au ajutat la buna organizare a competiției, se numără și fostul luptător de la malul mării Marius Ichim.
Chiar dacă este plecat în Spania, președintele Asociației Județene de Lupte Constanța, Vasile Vicol, a susținut și el această competiție.

Ioan Giuglea este foarte încântat de cum a fost organizat evenimentul. Antrenorul constănțean speră că acest Campionat Național va fi organizat și în următorii ani în stațiunea Mamaia.

"Am primit aprecieri din partea tuturor cluburilor din țară. Vremea a fost foarte bună. Federația Română de Lupte a apreciat și ea ce am făcut noi aici și asta ne încântă foarte mult. Sunt șanse foarte mari ca, în viitorul apropiat, să aducem Campionatul Mondial de lupte pe plajă la Mamaia", a declarat, pentru "Cuget Liber", Ioan Giuglea.

Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" din Constanța se pregătește acum să participe cu mai mulți sportivi la următoarele competiții.

În perioada 12-15 septembrie, la Târgoviște, va avea loc Campionatul Național de juniori. Vor avea loc în cadrul evenimentului lupte greco-romane, lupte libere și lupte feminine.

LPS participă cu patru sportivi, iar antrenorul Ioan Giuglea speră la cel puțin două medalii, dintre care una să fie de aur.
Sportivii de la LPS efectuează, zilnic, antrenamente în sala de sport a liceului, iar cei de la CS Farul se pregătesc la baza Triunghi.