Liga I / FC Viitorul - Astra Giurgiu 3-2, în play-off

235
1

FC Viitorul Constanța a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 3-2 (2-1), sâmbătă seara, la Ovidiu, într-un meci din etapa a opta a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Campioana a deschis scorul prin Daniel Niculae (12), cu o lovitură de cap, la care portarul Victor Rîmniceanu poartă o parte de vină. FC Viitorul a întors scorul în finalul primei reprize, când Vlad Morar a marcat din penalty (40), după un fault al portarului Plamen Iliev asupra lui Kevin Boli, și prin autogolul lui Cristian Săpunaru (43), la șutul lui George Țucudean. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a desprins după golul lui Țucudean (77), dar finalul a fost destul de strâns, oaspeții căutând egalarea după ce Geraldo Alves (89) a marcat în urma unui corner.

Gazdele au avut două ocazii bune în prima repriză, prin Florin Purece (17) și Vlad Morar (20), iar Astra a ratat după pauză prin Constantin Budescu (71) și prin Săpunaru (76).

FC Viitorul putea primi un penalty în min. 27, la un duel între Purece și Fabricio.

Prin acest succes, echipa lui Gică Hagi a egalat liderul FCSB în clasament.

În sezonul regulat, Astra și FC Viitorul și-au împărțit victoriile, 1-0 pe teren propriu pentru fiecare, dar în play-off FC Viitorul a câștigat ambele confruntări, 2-1 în deplasare și 3-2 acasă. Astra a eliminat-o pe Viitorul din Cupa României (3-1 în sferturi, în deplasare).

Andrei
4 mai 2017
fotbal

Cupa Intercartiere Falemi Nana powered by NetBet Hai salut, voi ati auzit de Cupa Intercartiere Falemi Nana powered by NetBet? O competitie de fotbal pentru amatori si neprofesionisti ce incepe pe 20 mai. Se joaca in Bucuresti, 4 weekenduri, 10 minute sau 2 goluri, 6 contra 6. Premiile puse in joc au o valoarea totala de 10.000 Euro. Alege cartierul pentru care vrei sa joci, inscrie-ti echipa si hai sa dam start competitiei! Demonsteaza ca echipa ta e cea mai buna si castiga cupa pentru cartierul tau! PS. Si femeile pot participa, asa ca, se anunta o competitie pe cinste! Program competitie: MECIURI DE CALIFICARI: 20 MAI – meciuri de calificări pentru SECTOR 6, se joaca în Parcul Crângași 21 MAI - meciuri de calificări pentru SECTOR 4, se joaca în Parcul Tineretului 26 MAI - meciuri de calificări pentru SECTOR 2, se joaca în Complex Pescariu 27 MAI - meciuri de calificări pentru SECTOR 3, se joaca în Parcul IOR 3 IUNIE - meciuri de calificări pentru SECTOR 5, se joaca la Școala gimnazială Constantin Brâncuși 4 IUNIE - meciuri de calificări pentru SECTOR 1, se joaca la Colegiul Național Grigore Moisil FINALA: 10-11 IUNIE – MAREA FINALĂ, in Parcul Crângași Unde ne puteti gasi: • http://cupaintercartiere.ro/ • https://www.facebook.com/cupaintercartiere/ Premii: Locul I – 2500 euro Locul II – 1500 euro Locul III – 1000 euro Locul IV – 500 euro Cel mai bun jucator – 100 euro Golgeterul turneului – 100 euro Cel mai bun portar – 100 euro Premiul pentru fair play – 200 euro Premii suplimentare – bilete la meciurile Nationalei, echipamente Joma