Karatiștii de la CS Farul au făcut spectacol la Europene

436

La Pardubice (Cehia), au avut loc, zilele trecute, întrecerile Campionatului European de Karate Shotokan WSF, la categoriile Kata și Kumite, pentru toate categoriile de vârstă (copii, mini-cadeți, cadeți, juniori, tineret, seniori, veterani).

Clubul Sportiv Farul Constanța (antrenori Valerian Mușat și Valerian Mușat jr.) a fost reprezentat cu succes la această competiție de trei karateka; împreună, aceștia au cucerit nouă medalii: trei de aur, cinci de argint și una de bronz.

Livia Cotoban (cat. 68 kg) a câștigat aurul la kumite WKF, argintul la Shobu Ippon și medalia de bronz la kata individual. Sora sa geamănă, Andreea Cotoban, a evoluat la aceeași categorie și a reușit să câștige titlul european la kumite Shobu Ippon, plus un argint la kumite WKF și un loc 5 la kata individual.

Tot de la CS Farul, Andreea Costandache (cat. 55 kg) a cucerit argintul la ambele probe de kumite, Shobu Ippon și WKF.

În concursul pe echipe, cele trei sportive s-au clasat pe locul 1 la kumite și locul 2 la kata.