136
Judo / Adrian Şulcă şi Serafima Moscalu, medaliaţi la Openul European de la Zagreb - judoopen-1620139592.jpg

Sportivul român Adrian Şulcă a cucerit medalia de aur la Openul European de judo de la Zagreb, la categoria 73 kg. La aceeaşi competiţie, Serafima Moscalu şi-a adjudecat medalia de bronz, la categoria 70 kg.

La categoria +100 kg, Mircea Croitoru a ratat bronzul şi s-a clasat pe locul cinci, după ce a fost învins în meciul decisiv de olandezul Jelle Snippe.

România a participat cu 18 judoka la turneul de la Zagreb - 12 la masculin şi şase la feminin.

La competiţie, s-au aliniat 471 de judoka din 32 de ţări - 309 la masculin şi 162 la feminin.

În clasamentul pe medalii, Italia a ocupat primul loc, cu trei de aur şi trei de argint, urmată de Spania şi Slovenia. România s-a clasat pe locul nouă.