Jelena Jankovic a câștigat turneul WTA de la Guangzhou

119

Jucătoarea sârbă de tenis Jelena Jankovic, locul 25 mondial, a câștigat azi turneul WTA de la Guangzhou (China), dotat cu premii în valoare de 226.750 dolari, după ce a învins-o în finală pe sportiva cehă Denisa Allertova (74) în două seturi, 6-2, 6-0.

Jankovic, fostul lider mondial, în vârstă de 30 de ani, și-a trecut în palmares al doilea său titlu din acest an, după modestul turneu de la Nanchang, la începutul lui august, care nu conta pentru circuitul WTA. Ea a ajuns la 14 turnee WTA câștigate, în timp ce pentru adversara de sâmbătă a fost prima finală într-un asemenea turneu.

Allertova o învinsese în sferturi de finală pe principala favorită, românca Simona Halep, N. 2 mondial.

Competiția de la Guangzhou a fost câștigată anul trecut de românca Monica Niculescu, care la ediția din acest an a cedat în sferturi în fața belgiencei Yanina Wickmayer.