Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud

Japonezii, eliminați la penalty-uri

1350

Primul meci din optimi decis la loviturile de departajare le-a dat câștig de cauză paraguayenilor, care ating în premieră sferturile la Mondiale.

Paraguay și Japonia se aflau ieri în fața unei premiere. Una dintre ele urma să ajungă pentru prima dată în istorie în sferturile unui Campionat Mondial. Șansa i-a surâs formației sud-americane, care s-a impus la penalty-uri, cu 5-3, după ce, la finele celor 90 de minute de joc și după reprizele de prelungiri, scorul a fost 0-0.
De la punctul cu var au înscris E. Barreto, Lucas, Riveros, N. Valdez și Cardozo, respectiv Endo, Hasebe și Honda, nefericitul japonez care a ratat fiind Komano.
Au jucat: Paraguay (selecționer, Gerardo Martino): Villar (cpt.) - Bonet, Paulo da Silva, Alcaraz, C. Morel - Lucas, Vera, Benitez (60 N. Valdez) - Riveros - Ortigoza (75 E. Barreto), Santa Cruz (94 Cardozo); Japonia (selecționer, Takeshi Okada): Kawashima - Komano, Nakazawa, Nagatomo, Abe (81 K. Nakamura) - Matsui (65 Okazaki), Endo, Hasebe (cpt.), Tulio - Okubo (106 Tamada) - Honda.
Paraguay va întâlni în sferturi Spania, ibericii obținând calificarea aseară, în dauna Portugaliei, pe care au învins-o cu 1-0 (D. Villa 63).

Încă o demonstrație de forță a Braziliei
Brazilia a trecut fără probleme de Chile în optimi, 3-0 (Juan 35, Luis Fabiano 38, Robinho 59), iar în sferturi va întâlni Olanda. Inclusiv selecționerul reprezentativei chiliene, argentinianul Marcelo Bielsa, a recunoscut superioritatea netă a brazilienilor. "Adversarii au fost de neoprit. E greu să mai revii pe tabelă după ce primești gol de la Brazilia. S-a văzut diferența de valoare dintre cele două echipe", a spus Bielsa.
Brazilia (selecționer, Carlos Dunga): Julio Cesar - Maicon, Lucio (cpt.), Juan, Bastos - D. Alves, G. Silva, Ramires - Kaka (81 Kleberson) - L. Fabiano (76 Nilmar), Robinho (85 G. Melo); Chile (selecționer, Marcelo Bielsa): C. Bravo (cpt.) - Isla (62 Millar), Contreras (46 Tello), Jara, Fuentes - Vidal, Carmona, Beausejour - A. Sanchez, H. Suazo, M. Gonzalez (46 Valdivia).
Câștigătoarea sfertului Olanda - Brazilia va juca în semifinale cu învingătoarea din meciul Uruguay - Ghana.

Astăzi și mâine, nu sunt meciuri la Mondial
Odată încheiate optimile, aseară, după Spania - Portugalia, Mondialul ia două zile de pauză, astăzi și mâine. Următoarele partide sunt programate vineri, 2 iulie, și sâmbătă, 3 iulie (sferturile de finală), după care cele patru echipe calificate în semifinale au pauză pe 4 și 5 iulie, înaintea partidelor din penultimul act, care se vor juca pe 6 și 7 iulie. Zilele de 8 și 9 iulie sunt iar libere, înaintea finalei mici (10 iulie) și a celei mari (11 iulie).