Iriga Begu s-a calificat în sferturile turneului de la Tenerife

193

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Tenerife (Spania), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a întrecut-o pe croata Donna Vekic cu 4-6, 6-2, 7-6 (4).

Begu (31 ani, 56 WTA) a obţinut victoria după aproape trei ore de joc efectiv (2 h 49 min), însă meciul a început miercuri, fiind întrerupt din cauza întunericului la 1-1 în setul secund (65 min).

Potrivit Agerpres, Irina Begu a început excelent joi, reuşind patru ghemuri la rând (5-1) şi a câştigat setul cu 6-2. Ea a început cu break setul decisiv, a avut 2-0, dar Vekic a egalat (2-2). La 4-4 fiecare jucătoare a reuşit două break-uri, însă niciunul cu a fost confrimat, astfel că s-a ajuns în tiebreak. Vekic a condus cu 3-1, dar Begu a revenit şi a făcut 4-3, iar la 4-4 a reuşit trei puncte la rând, încheind conturile (7-4).

Românca a încheiat cu 7 aşi şi 7 duble greşeli, în timp ce Vekic a avut 5 aşi şi 9 duble greşeli.

Begu a câştigat şi primele sale trei meciuri cu Vekic.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând ca în sferturi să o înfrunte pe americanca Ann Li (21 ani, 60 WTA), o premieră.

La dublu, Andreea Mitu şi germanca Vivian Heisen au fost învinse în sferturi de Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Ellen Perez (Australia), favoritele numărul patru, cu 6-1, 5-7, 10-5, după o oră şi 34 de minute.