Înfrângere ruşinoasă pentru FC Viitorul. Antrenorul Mircea Rednic a fost demis

301
Înfrângere ruşinoasă pentru FC Viitorul. Antrenorul Mircea Rednic a fost demis - viitorulinfrangere-1617980919.jpg

FC Viitorul trece prin clipe de coşmar. Echipa de la malul mării a primit joi seară vizita celor de la Politehnica Iaşi, formaţie clasată pe ultimul loc în Liga I.

După o primă repriză în care nu s-a înscris, oaspeţii de la Poli Iaşi au deschis scorul în minutul 51 prin Djuranovic.

În minutul 82 Tsoumou a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, însă bucuria gazdelor a ţinut foarte puţin pentru că, patru minute mai târziu, Iaşul a dat lovitura finală prin Calcan şi s-a impus cu 2-1.

Este o înfrângere extrem de grea pentru FC Viitorul care are emoţii în ceea ce priveşte evitarea retrogradării.

După acest meci pierdut, Gheorghe Hagi, patronul celor de la FC Viitorul, a reacţionat ferm şi l-a demis pe antrenorul Mircea Rednic.

„Din cauza lipsei de rezultate, conducerea FC Viitorul Constanța a decis să întrerupă colaborarea cu antrenorul Mircea Rednic. Clubul nostru îi mulțumesțe pentru munca depusă”, se arată într-un scurt comunicat pe pagina oficială a echipei FC Viitorul.

În urma acestei înfrângeri, Viitorul se află pe locul 11 în Liga I, cu 31 de puncte, în timp ce Poli Iaşi este tot pe ultimul loc, cu 22 de puncte.

În etapa viitoare Viitorul va juca tot pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş.