114
Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, calificați în optimile probei de dublu de la Paris - tecaurojer38105100-1540820603.jpg

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat, luni, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP Masters 1.000 de la Paris, dotat cu premii totale de 4.872.105 euro, după 7-6 (3), 6-4 cu cuplul Grigor Dimitrov (Bulgaria)/Fabio Fognini (Italia).

Tecău și partenerul său au obținut victoria după o oră și 23 minute. Dimitrov și Fognini au avut 5-4 și serviciul în primul set, dar perechea româno-olandeză a reușit să ducă meciul în tiebreak, unde s-a impus cu 7-3. În setul secund, Tecău și Rojer au condus cu 5-1, adversarii au reușit să recupereze până la 5-4, dar Rojer a încheiat meciul pe serviciul său.

Tecău și Rojer și-au asigurat un cec de 18.870 euro și 90 puncte ATP la dublu.

În optimi, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor juca împotriva columbienilor Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, favoriții numărul patru.

Tecău și Rojer au 4-3 în meciurile directe cu sud-americanii, pe care i-au învins la Miami (2015), Geneva (2017), Shanghai (2017) și Sydney (2018). Cabal și Farah au obținut o primă victorie în 2014, în optimi la Shanghai, iar recent s-au impus în optimi la Beijing, cu 7-6 (8), 6-2, și în optimi la Shanghai, cu 6-4, 6-7 (5), 11-9.