Horia Tecău a pus punct aventurii la Australian Open

167

Perechea Horia Tecău (România) / Marcelo Melo (Brazilia) a fost eliminată de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, fiind învinsă, scor 4-6, 3-6, de cuplul Ivan Dodig (Croaţia) / Filip Polasek (Slovacia, nr. 9), într-o partidă disputată luni, 15 februarie, la Melbourne, în optimile de finală ale probei masculine de dublu.

Capi de serie nr. 7, tenismenul constănţean şi partenerul său s-au recunoscut înfrânţi după o oră şi 26 de minute.

Pentru accesul în optimi, Tecău şi Melo au primit un cec în valoare de 65.000 dolari australieni şi 180 de puncte ATP la dublu.

Tenismenul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open fără să cedeze niciun set, după victoria de luni, scor 6-3, 6-4, 6-2, înregistrată în faţa italianului Fabio Fognini.

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (28 ani; nr. 96 WTA) a fost eliminată din turneul Phillip Island Trophy (WTA 250) de la Melbourne, competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 235.238 de dolari. Ea a fost învinsă, scor 4-6, 7-5, 2-6, de Zarina Dias (Kazahstan), într-o partidă disputată, luni, 15 februarie, contând pentru turul al doilea.

Pentru accesul în turul doi, Ana Bogdan a primit un cec în valoare de 1.900 dolari şi 16 puncte WTA.

Tot la Phillip Island Trophy, într-o partidă din primul tur la dublu feminin, româncele Mihaela Buzănescu şi Patricia Ţig au fost învinse de cuplul Ankita Raina (India) / Kamilla Rahimova (Rusia), scor 1-6, 6-7 (3).