HC Dobrogea Sud s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

283

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o, cu scorul de 32-28 (17-14), pe CS Magnum Botoşani, într-o partidă disputată, marţi, 25 mai, la Sala „Apollo” din Bucureşti, contând pentru faza optimilor.

Chiar dacă au retrogradat din Liga Naţională, moldovenii au intrat pe teren hotărâţi să îşi vândă scump pielea. Constanţa a condus în prima repriză cu 7-1 şi 16-9, însă adversarii au reuşit să reducă treptat din diferenţă, astfel că, la pauză, scorul era destul de strâns, 17-14.

În repriza secundă, „delfinii” s-au desprins, 21-16 (min. 35), 23-17 (min. 39), 27-20 (min. 45), 29-22 (min. 50), obţinând o victorie fără drept de apel. Antrenorul Djordje Cirkovic a pregătit totodată echipa pentru duelul de joi, din sferturile de finală, cu învingătoarea optimii Poli Timişoara - HC Buzău.

„Prima idee a fost să trecem mai departe şi să joace toată lumea 20 de minute şi eu zic că am reuşit asta. Ne-am păstrat energia şi suntem proaspeţi pentru cel mai important meci, pe care o să-l jucăm joi. Din păcate, nu îi avem pe Şandru şi Chikovani, care nu s-au recuperat după accidentări. Competiţia favorizează echipa care are lotul cel mai valoros şi mai numeros. Dinamo este mare favorită. Noi mergem pas cu pas, vrem mai întâi să intrăm în Final Four”, a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, antrenorul Djordje Cirkovic.

HC Dobrogea Sud (Djordje Cirkovic, George Buricea): Iancu, Vasile - Nistor 6 goluri, Andrei 5, Stănescu 4, Ignat 3, Simovic 3, Susanu 3, Chiuffa 3, Ilie 2, Nikolic 1, Ostace 1, Komogorov 1, Bruj.