HC Dobrogea Sud, calificată în sferturile de finală ale Cupei României

227

Un nou rezultat favorabil pentru Handbal Club Dobrogea Sud, care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Echipa antrenată de Djordje Cirkovic a jucat, duminică seară, în deplasare, cu CSM Făgăraș, într-un meci deloc simplu pentru constănțeni, dar, susținută de un grup inimos de suporteri, formația de pe litoral a prestat un handbal foarte bun în sala "Radu Negru".

Cu Buricea în centru și apărător plus când a fost nevoie, cu un trio defensiv Simovic - Chikovani - Nikolic impenetrabil în multe momente și un contraatac devastator, în care Chiuffa și Nikolic au lovit necruțător, HCDS s-a desprins la 14-9 în minutul 19 și 18-12 în minutul 25, pentru a intra la pauză cu un avantaj consistent, 19-14.

Cu opt goluri marcate, brazilianul Fabio Chiuffa a fost omul primei reprize. În repriza secundă, diferența a crescut și la 8 goluri, dar băieții lui Cirkovic nu au mai forțat, 32-27 fiind rezultatul final.

Tehnicianul echipei de la malul mării a rulat tot lotul, iar gazdele au revenit pe final pentru a reduce proporțiile scorului.
"Le mulțumim celor care au venit să ne susțină la Făgăraș, dar și celor care ne-au încurajat de acasă. Mă bucur că i-am răsplătit pentru susținerea lor cu un joc bun și cu această calificare în sferturile de finală. Ne-am făcut noi meciul ușor pentru că l-am abordat foarte serios de la început. Îi așteptăm acum pe fanii noștri să umple Sala Sporturilor la meciul cu Minaur Baia Mare", a declarat președintele HCDS, Ionuț Stănescu, pentru site-ul oficial al clubului.
HCDS luptă astfel în continuare pe două fronturi în competițiile interne. Constănțenii sunt pe locul 6 în Liga Națională, cu 20 de puncte, iar la finalul sezonului regulat au toate motivele să spere că vor ocupa un loc de play-off.
HCDS își va afla adversara din sferturile de finală ale Cupei României în cursul zilei de astăzi.

Joi, la Sala Sporturilor din Constanța, HCDS va evolua împotriva Minaurului Baia Mare, în prima etapă a returului. Va fi un meci dificil pentru Buricea și compania, însă echipa de pe litoral are toate șansele să obțină victoria, mai ales că se anunță o prezență numeroasă a fanilor în tribune.

Echipa secundă a HC Dobrogea Sud se inspiră din victoriile primei formații și reușește să facă meciuri bune în Divizia A și s-a impus, ieri, la Sala Sporturilor, în meciul cu CSM București II.
Conduși la pauză cu 13-15, băieții lui George Buricea și Enis Murtaza au revenit, au câștigat cu 34-29 și au bifat a 8-a victorie din acest sezon.
Partida a contat pentru etapa a 13-a din Seria B a Diviziei A.