Handbalistele tricolore, umilite de Japonia la Campionatul Mondial

214

Echipa națională de handbal a României a terminat în genunchi Campionatul Mondial din Japonia.

Fetele antrenate de Tomas Ryde au întâlnit reprezentativa țării gazdă în ultimul meci din Grupa a II-a Principală și au etalat o evoluție rușinoasă. După prima repriză, Japonia conducea cu incredibilul scor de 18-8, apoi, având-o pe Cristina Neagu pe banca de rezerve, România a jucat și mai slab în partea a doua. După cele 60 de minute, Japonia s-a impus cu 37-20 și a administrat României o înfrângere usturătoare.

România se clasează la finalul acestei competiții pe locul 12, o poziție care nu ne face deloc onoare.