177
Handbal feminin/ CSM Bucureşti a învins echipa germană Bietigheim în Liga Campionilor - bietigheimcsmbucuresti2-1603645624.jpg

CSM Bucureşti a învins echipa germană SC BBM Bietigheim, cu scorul de 32-22 (14-10), duminică, la Ludwigsburg, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, informează Agerpres.

CSMB s-a impus în faţa ultimei clasate în ciuda absenţei Cristinei Neagu, accidentată săptămâna aceasta.

Meciul a fost echilibrat timp de 23 de minute (10-10), dar ''tigroaicele'' au înclinat balanţa pe finalul primei reprize, reuşind patru goluri consecutive.

CSM şi-a păstrat evoluţia bună şi în debutul reprizei secunde, diferenţa ajungând la opt goluri, 19-11. A urmat apoi o cădere pe măsură, cu cinci goluri la rând pentru echipa germană (16-19). Fiecare echipă a mai marcat câte o dată, după care CSM Bucureşti a dominat clar jocul, desprinzându-se la 12 goluri, 29-17. Echipa pregătită de Adrian Vasile s-a impus în cele din urmă cu 32-22.

Pentru CSM au înscris Elizabeth Omoregie 7 goluri, Carmen Martin Berenguer 7, Dragana Cvijic 4, Barbara Lazovic 3, Martine Smeets 3, Siraba Dembele Pavlovic 2, Alexandrina Cabral Barbosa 2, Crina Pintea 2, Laura Moisă 1, Bianca Bazaliu 1.