168
Fotbal / Tricolorii U17, învinşi de Rusia, în preliminariile EURO 2022. Răfăilă, de la Farul, eliminat! - 1-1634797847.jpg

Reprezentativa de fotbal juniori U17 a României (selecţioner Daniel Mogoșanu) a debutat cu o înfrângere, 0-2 (0-1) cu Rusia, în preliminariile Campionatului European 2022.

Tricolorii au evoluat cu un om în minus din minutul 22, atunci când portarul Vlad Răfăilă, de la FCV Farul Constanţa, a faultat în poziție de ultim apărător.

Primul gol a fost înscris în minutul 38 de Kozlov, care a reluat în poartă o minge parată în primă fază de Becze. Pe final, în minutele de prelungire ale partidei (min. 90+3), Komissarov a înscris pentru 2-0, informează Federaţia Română de Fotbal.

România găzduiește grupa 6 de calificare din care mai fac parte Germania, Rusia și San Marino.

Partidele tricolorilor sunt transmise în direct pe YouTube FRF TV.

Într-un alt meci, Germania a spulberat San Marino, la Buftea, cu scorul de 11-0!

Rusia - Germania, ora 18:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Se califică mai departe la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, ocupantele primelor două poziții în cele 13 grupe plus cele mai bune 4 ocupante ale locurilor 3. Turul de Elită se va disputa în primăvara lui 2022. Turneul final la care participă 16 selecționate va avea loc în Israel.