175
Fotbal, preliminarii EURO 2022 / România U19 a pierdut cu Turcia, dar s-a calificat la Turul de Elită - 1-1637154130.jpg

Naţionala de fotbal-juniori U19 a fost învinsă, cu scorul de 1-4 (1-3), de reprezentativa similară a Turciei, în ultimul meci din mini-turneul de calificare pentru EURO 2022, dar merge, cu 6 puncte, la Turul de Elită, informează Federaţia Română de Fotbal.

În partida jucată la Manavgat, în Turcia, România a reușit să deschidă scorul în minutul 7, prin execuția de la 11 metri a lui Grigoraș Pantea, penalty-ul fiind obținut de Bodișteanu. Până la pauză, gazdele au întors scorul și chiar s-au distanțat pe tabelă. Gergely și-a înscris în propria poartă (min. 29), apoi au punctat Suleyman Cebeci (min. 35) și Polat Yaldir (min. 44). Pe final, Ahmetcan Kaplan (min. 83) a stabilit scorul final.

România U19: 1. Borbei – 2. Pantea, 3. Gergely (4. Ignat, 46), 14. Coubiș, 19. Amzăr (20. Lazăr, 27) – 8. Pandele, 6. Sîrbu-cpt. – 18. Hofman (11. Andrei, 46), 17. Tănasă (7. Negoescu, 69), 10. Bodișteanu – 22. Burnete (9. Chirițoiu, 57)

Rezerve: 12. Mitrovic, 5. Trifan, 13. Militaru, 16. Pîrvulescu.

Tricolorii și-au asigurat prezența la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European, după două victorii în primele două meciuri, 1-0 cu Letonia și 5-0 cu San Marino.

Clasamentul grupei: 1. Turcia 9 p (9-3), 2. România 6 p (7-4), 3. Letonia 3 p (3-3), 4. San Marino 0 p (1-10).

Turneul final, la care participă opt selecționate, va avea loc în iulie-august 2022, în Slovacia.