266
Fotbal / Lituania 1-2 România în Liga Națiunilor. Victorie dramatică în prelungiri - romania-1539318256.jpg

Reprezentativa României a învins, în această seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecționata Lituaniei, într-un meci din etapa a treia a grupei 4, seria C a Ligii Națiunilor, în care ultimele goluri ale celor două echipe au fost marcate în minutele 90 și 90+4.

Au înscris Zulpa ’90 pentru gazde și Alexandru Chipciu ’13 și Alexandru Maxim ‘90+4 pentru echipa României.

Chipciu a înscris din nouă metri, din alunecare, după o pasă de la Mitriță.

Pentru Lituania a înscris Zulpa, cu un șut din careu, la colțul lung.

Maxim a stabilit scorul final trimițând mingea în plasă cu un șut de pe partea stângă, după ce a driblat un adversar.

Jocul a fost întrerupt aproximativ jumătate de minut, la scurt timp după start, din cauza fumigenelor aruncate din tribune.

Lituania: 16. ©etkus – 23. Baravykas, 5. Jankauskas, 2. Klimavièius, 4. Slavickas – 7. ®ulpa, 18. Vorobjovas (17. Kuklys’63), 14. Slivka – 11. Novikovas, 22. Èernych (15. Petravièius ’87), 10. ©ernas (19. Valskis ’63). Selecționer: Edgaras Jankauskas

România: 12. Tătărușanu – 6. Manea, 4. Tamaș, 22. Săpunaru-cpt., 11. Bancu – 15. Anton, 18. Marin – 7. Chipciu, 23. Stanciu (9. Rotariu ’87), 20. Mitriță (10. Maxim ’78) – 19. Țucudean (13. Keșeru ’71). Selecționer: Cosmin Contra

Partida s-a disputat pe o arena cu capacitate de 5.000 de locuri și cu suprafață de joc artificială.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Franța, cu François Letexier la centru, ajutat de Cyril Mugnier și Mehdi Rahmouni – asistenți, Amaury Delerue, Nicolas Rainville – adiționali și Nicolas Danos – al patrulea oficial.

Imediat după joc, tricolorii vor reveni în țară pentru a pregăti următorul joc din Liga Națiunilor: România – Serbia, duminică, ora 16.00, Arena Națională.

România a urcat un loc în clasamentul Grupei a 4-a din Seria C a Ligii Națiunilor și a ajuns pe poziția a doua (5 puncte), urmată de Muntenegru  (4 puncte) și Lituania cu 0 puncte. Grupa este condusă de Serbia (7 puncte).