Fotbal, EURO 2020 / Ţările de Jos şi Belgia, calificate în optimi de finală

390

Selecţionata Ţărilor de Jos s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2020, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (1-0), naţionala Austriei, într-o partidă disputată pe „Johan Cruijff ArenA” din Amsterdam, contând pentru Grupa C.

Golurile au fost marcate de Memphis Depay (min. 11 - penalty) şi Denzel Dumfries (min. 67).

„Portocala mecanică” şi-a asigurat calificarea în optimile de finală, dar şi câştigarea grupei, indiferent de rezultatul meciului cu Macedonia de Nord.

Tot în Grupa C, Ucraina a trecut la limită de Macedonia de Nord, scor 2-1 (2-0), într-o partidă disputată pe Arena Naţională din Bucureşti.

Pentru Ucraina, au înscris Andrei Iarmolenko (min. 29) şi Roman Iaremciuk (min. 34), iar pentru Macedonia de Nord a punctat Ezgjan Alioski (min. 57).

În ultima etapă, pe 21 iunie, Ucraina va întâlni Austria, la Bucureşti, iar Macedonia se va deplasa la Amsterdam, pentru partida cu Ţările de Jos.

Şi Belgia şi-a asigurat accesul în optimile de finală, după ce a învins Danemarca, scor 2-1 (0-1), pe stadionul „Parken” din Copenhaga, într-un meci contând pentru Grupa B.

Danezii au controlat prima repriză, au deschis scorul prin Yussuf Poulsen (min. 2), însă belgienii au revenit după pauză, prin golurile reuşite de Thorgan Hazard (min. 55) şi Kevin De Bruyne (min. 70).

Poulsen a marcat cel mai rapid gol de la EURO 2020 şi al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale ale Campionatului European de fotbal, după 99 de secunde. Cea mai rapidă reuşită din istoria EURO este golul înscris de rusul Dmitri Kiricenko la EURO 2004, contra Greciei, după doar 67 de secunde.