Fotbal, EURO 2020 / Cehia a dat lovitura, Belgia a eliminat campioana europeană

1189
Fotbal, EURO 2020 / Cehia a dat lovitura, Belgia a eliminat campioana europeană - untitled-1624864448.jpg

Cehia a produs marea surpriză la EURO 2020 şi s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (0-0), pe „Puskas Arena” din Budapesta, naţionala Ţărilor de Jos, într-o partidă contând pentru optimile de finală.

Ambele goluri ale întâlnirii au fost marcate în repriza secundă, autori Tomas Holes (min. 68) şi Patrik Schick (min. 80).

Vicecampioană europeană în 1996, Cehia va juca în sferturi contra Danemarcei, pe 3 iulie, la Baku.

Şi Belgia a acces în sferturile de finală, graţie victoriei la limită, scor 1-0 (1-0), obţinute în faţa Portugaliei, campioana europeană en titre, în meciul din optimi, disputat pe stadionul „La Cartuja din Sevilla”.

Golul care a făcut diferenţa a fost marcat de Thorgan Hazard (min. 42).

În sferturi, Belgia va înfrunta Italia, în data de 2 iulie, la Munchen.