Fotbal / CS Mioveni a revenit în Liga I după o pauză de nouă ani

221

Echipa CS Mioveni a promovat în Liga I la fotbal după ce a învins-o pe FC Hermannstadt, cu scorul de 2-1 (0-1), într-o partidă contând pentru manşa a doua a barajului pentru menţinerea/promovarea în Liga I, disputată pe stadionul din Mediaș.

Sibienii au condus la pauză cu 1-0, Yazalde Gomes Pinto marcând în minutul 21, însă CS Mioveni a întors soarta jocului după pauză, când a înscris de două ori, prin Davide Massaro (min. 71) şi Andrei Panait (min. 90+3).

Răzvan Dâlbea (min. 6) şi Cristiano Figueiredo (min. 83), ambii de la FC Hermannstadt, au primit cartonaşe roşii.

În prima manşă, la Mioveni, scorul fusese egal, 0-0.

CS Mioveni revine în Liga I după o absenţă de nouă ani.

Astfel, FC Hermannstadt a retrogradat în Liga a II-a, alături de Politehnica Iaşi şi Astra, care au părăsit primul eşalon direct, ca urmare a clasării pe ultimele două locuri ale play-out-ului.

Returul celui de-al doilea meci de baraj va avea loc joi, 3 iunie, de la ora 20.30, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, acolo unde FC Voluntari va primi vizita Dunării Călăraşi.

În tur, la Călăraşi, FC Voluntari a câştigat cu scorul de 2-1.